Ultramarín extra blue

Jablonec nad Nisou / 29. 3. – 12. 5. 2017 / vernisáž 29. 3. 2017 / 18:00 hodin

 

Výstavní projekt Ultramarín extra blue vychází z dlouhodobého zájmu o digitální barvy a jejich interpretaci. Digitální barva je zapsána číslem, zpravidla nemá žádný název a většina diváků si pod číslem nepředstaví konkrétní barvu nebo odstín. Současně tato číselná reprezentace barvy není nikdy věrně naplněna. Odchylky barevných odstínů vznikají v závislosti na typu a kvalitě zobrazovacího zařízení (například monitor, projektor, telefon, atd.). Vzniká tak neukončený vzorník „inkarnací“ barvy – v případě dlouhodobého projektu Jany Bernartové Tekuté krystaly R0G0B255 – vzniká právě vzorník modré barvy. Základní, čisté, výchozí modré.

Součástí uvažování o barvách reprezentovaných nulami a jedničkami je historická a geografická souvislost barev tradičních – pigmentů. Zde přesně naopak platí, že skoro každý si vybaví barvu pod názvem ultramarín nebo pařížská modř.

Aktuálně se například také potkáváme s iniciativou a výstavou BIG LIGHT, která proběhla v Domě umění města Brna a modrou barvu používá jako jeden z nástrojů manipulace. Federico Díaz zmiňuje právě historickou souvislost náboženskou – modré roucho Panny Marie, modrou vlajku Evropské unie nebo korporátní modrou Facebooku.